12.12.2018
EN
Gdańsk 2018

Znajdź to, co Cię interesuje, a potem uczyń z tego swoją życiową pasję

Podczas dzisiejszego modułu CYWILIZACJA harcerze i harcerki mieli możliwość sprawdzenia się w wielu obszarach życia – od historii, przez medycynę, aż po robotykę. Co więcej, mogli doświadczyć tego wszystkiego nie tylko w teorii, ale również w praktyce! Kto wie, może grono lekarzy zyskało właśnie przyszłych transplantologów?

Kulturalne potyczki kulturowe

Uczestnicy wcielili się w przedstawicieli starożytnych rodów, by poznać jak wiele zawdzięczamy Grekom i Rzymianom, a to wszystko podczas szeroko rozumianych kulturowych potyczek z historią, literaturą, filozofią, muzyką, architekturą, logiką i teatrem. Pasja do historii miała szansę zostać rozbudzona również podczas gry „Wędrówka przez stulecie”.

Friendly? Eco-friendly!

Dawanie drugiego życia zużytym przedmiotom staje się coraz popularniejsze, dlatego warto zaszczepiać to w ludziach od najmłodszych lat. Harcerze i harcerki nauczyli się, jak myśleć kreatywnie o wyrzucanych przedmiotach i niewielkim kosztem zamieniać je w efektowne i użyteczne ozdoby. Dowiedzieli się również, jak mogą uszczęśliwić swoich pupili, robiąc dla nich zabawki z pozornie niepotrzebnych już rzeczy codziennego użytku.

Odkryj pasję

Na uczestników dzisiejszego modułu czekały atrakcje związane ze zdrowym odżywianiem, tańcem czy muzyką. Kto z nas nie lubi słodkości? Dziś zastępy miały okazję robić słodycze bez cukru – pyszne i proste w przygotowaniu. Swojej radości zastępy mogły dać upust podczas zajęć z tańca irlandzkiego. Niezależnie od stopnia zaawansowania można było dołączyć do bum bum rurkowej orkiestry, która zachwyca cały świat tworzeniem nietuzinkowej muzyki, przy użyciu różnej długości plastikowych rur występujących w przeróżnych kolorach.

Wyjdź z pudełka i zobacz, co się stanie

Trening umysłu jest bardzo ważny – nie tylko rozwiązywanie sudoku, krzyżówek czy czytanie setek podręczników wspomaga ten proces. Dzieje się to również za sprawą kreatywnego i nieszablonowego myślenia. Podczas dzisiejszych warsztatów harcerze i harcerki dowiedzieli się, że warto być kolorowym punkcikiem pośród szarości, nie zawsze podążać z prądem i nie tracić własnego „ja”.

W prawo zwrot, czyli robomusztra

Programowanie to przyszłość, a harcerstwo, jako organizacja postępowa, daje możliwość zobaczenia, na czym ono polega. Harcerze i harcerki mieli świetną okazję do zaprogramowania robota Phonton tak, aby zaprezentował on ceremoniał musztry. Nie tylko planowali jego ruchy, mogli również zbudować sami od podstaw robota Lego. Abyśmy mieli możliwość zobaczenia na własne oczy Ozobota (mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania), jeden z druhów wziął udział w reklamie – co za poświęcenie!

Od dziś radość!

Wiesz, kto to „składak”? To ktoś, kto żyje dzięki temu, że w jego ciele znajduje się organ czy tkanka pochodząca od innego człowieka. A może nawet fragment wydrukowany na drukarce 3D! Na zajęciach modułu CYWILIZACJA, uczestnicy dowiedzieli się, za co odpowiedzialne są narządy w ich ciele; odkryli, jakie narządy i tkanki są przeszczepiane, kto może być dawcą i jak wygląda życie po przeszczepie. Dodatkowo zbudowali szkielet i wypełnili go narządami, zoperowali pacjenta, a potem spróbowali własnych sił w grze zespołowej „Transplantacyjny Ambulans”. Na koniec wykonali torbę na zakupy z nadrukiem propagującym ideę oddawania narządów, krwi czy szpiku – na podstawie materiałów programowych.

Umiejętności raz zdobyte są nasze na zawsze

Na dzisiejszych zajęciach modułu CYWILIZACJA, uczestnicy poznali wiele możliwości ścieżek życiowych – programistów, transplantologów, artystów czy historyków. Pamiętajcie, możliwości jest wiele, a raz zdobyte umiejętności pozostają w nas na zawsze, dając swobodę w dorosłym życiu.

Autor: Magdalena Koperska 9.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich