20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje jest kontynuatorem tradycji komunikacji miejskiej sięgającej 1873 roku i jest największą firmą komunikacyjną na Pomorzu. Do 31 grudnia 2003 roku firma działała jako zakład budżetowy gminy Miasta Gdańska. Od 1 stycznia 2004 roku ówczesny ZKM Gdańsk, w wyniku restrukturyzacji, został przekształcony w Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Spółka z o.o. i obecnie pełni funkcje wykonawcy usług w komunikacji miejskiej. W 2017 roku spółka zmieniła nazwę na Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Od 1 stycznia 2009 roku spółka działa na rynku regulowanym w oparciu o wieloletnią umowę na świadczenie usług przewozowych (komunikacja autobusowa 8 lat, tramwajowa 22 lat) z Gminą Miasta Gdańska, w której imieniu działa Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Obecnie Spółka dysponuje ponad 200 autobusami i ponad 100 zestawami tramwajowymi. Możemy się pochwalić jedną z najbardziej przyjaznych pasażerom flot autobusowych w Polsce, w 100% niskopodłogową i niemal w całości klimatyzowaną. Udział pojazdów niskopodłogowych i z częścią niskopodłogową we flocie tramwajowej GAiT jest najwyższy w Polsce i wynosi obecnie 86%.

Od 2011 roku pojazdy GAiT wyposażone są w systemy monitoringu wewnętrznego, a od 2012 w zapowiedzi głosowe, które informują pasażerów o kolejnych przystankach i przekazują tzw. komunikaty specjalne.

Oprócz nowoczesnego i przyjaznego dla pasażerów taboru, naszym priorytetem jest też troska o sprawy kadrowe. Zatrudniamy ponad 800 kierowców i motorniczych, dlatego szczególny nacisk kładziemy na doskonalenie umiejętności zawodowych prowadzących pojazdy. Nasi pracownicy biorą udział nie tylko w szkoleniach wewnętrznych, z zakresu obowiązujących przepisów i kultury obsługi pasażerów, ale także w kursach organizowanych w ramach funduszy unijnych (kursy językowe, Akademia Euro 2012). W 2011 roku spółka GAiT otrzymała tytuł Odpowiedzialny Pracodawca – lider HR 2011 przyznawany przez Dziennik Gazetę Prawną.

Czytaj więcej: www.gait.pl oraz www.facebook.com/GAiTGdansk