20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Zacznij zmieniać świat od dziś! 

„Jeśli chcemy zmienić coś w swoim życiu na lepsze nie musimy czekać na następny dzień. Niech nasza szansa na bycie lepszym człowiekiem zacznie się już dzisiaj.” – Magda, Gniazdo Zachodniopomorskie

Przez sto lat tworzyły się karty historii ZHP. Dzisiaj my zapełniamy kolejne z nich. Historia tworzy się nie tylko na Zlocie. Każdego dnia drużyny, pracując w swoich środowiskach, dopisują się do niej.  

Jesteśmy zmianą  

Świat ciągle idzie na przód, a my z nim. Dlatego harcerstwo rozwija się i stara się odpowiadać na potrzeby młodych ludzi.  Uczymy się, jak zmieniać świat na lepsze. Pokazujemy, że małymi krokami można dojść do celu i wiele osiągnąć. Tak, jak zlotowicze, którzy przez służbę w lokalnych środowiskach – w schronisku dla zwierząt lub w lesie na terenach zniszczonych zeszłorocznymi huraganami i wielu innych miejscach.  

”Każdy inny, wszyscy równi”  

Ludzie są różni. Nie ma dwóch takich samych osób i to jest w nich piękne. Niepowtarzalność każdego człowieka jest ich wartością, którą trzeba szanować. Młodzi ludzie uczą się szacunku do odmiennych poglądów i sposobu na życie. Nasza cywilizacja kształtowała się przez wiele lat, czego uczestnicy Zlotu mogli dowiedzieć się podczas zajęć z modułu Cywilizacja.  

U źródła  

Harcerz umie odnaleźć się w każdej sytuacji i w każdych warunkach. Uczymy się, jak zbudować zespół i jak w nim dobrze pracować. W przyszłości niejeden z nich wykorzysta tę wiedzę. Harcerstwo uczy, aby być zawsze gotowym do pracy nad sobą i nad swoimi słabościami. Czy to na wodzie, czy na lądzie, młodzi ludzie po Zlocie będą w stanie wstawić czoła wyzwaniom, jakie przygotowało dla nich życie. To zadanie ułatwi im moduł Źródło.  

Powrót do korzeni  

Wyspa Sobieszewska to niezwykła część Gdańska. Przez 10 dni uczestnicy mieli okazję podziwiać jej uroki, jak i spacerować po urokliwych uliczkach w centrum miasta. Żeby tworzyć własną historię, trzeba najpierw wrócić do korzeni. Poznać życie swoich przodków, poznać ich tajemnice. Taką szasnę dostali uczestnicy na zajęciach z modułem Dziedzictwo.  

W zgodzie z naturą  

Dzisiaj stawiamy na ekologię i staramy się dbać o środowisko. Gdybyśmy tego nie robili, natura nie obroniłaby się sama. Są ludzie, którzy nie patrzą na jej potrzeby. Moduł Natura pozwolił drużynom zrozumieć, że jeżeli my nie zrobimy czegoś dla natury, to nikt inny o nią nie zadba. Dzisiaj młodzi ludzie częściej uświadamiają sobie, że przyszłość naszego środowiska zależy od nas.  

Zacznij rozwijać się już dziś!  

Współczesny świat stawia przed młodymi ludźmi wyzwania. Muszą oni być świadomi, że trzeba być zawsze gotowym na stawianie im czoła. Na Zlocie uświadamiały ich w tym bloki programowe z modułu Rozwój. Przyszłością jest nauka, która prowadzi do rozwoju w każdej dziedzinie. Im szybciej zaczniemy zgłębiać jej tajemnice, tym lepiej i bardziej będziemy się rozwijać i tworzyć niesamowite rzeczy.
 

„Aby coś zmienić, rozpocząć trzeba zacząć od razu, a nie odkładać to na przyszłość, ponieważ nasze decyzje wpływają na przyszłość.” – Julka, Gniazdo Lubelskie   

Nauczyliśmy się, że nie ma na co czekać. „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”, więc nie można marnować czasu. My czas na Zlocie wykorzystaliśmy w pełni, zrobiliśmy co w naszej mocy, by zmienić choć trochę świat na lepszy.  

Autor: Anna Chromińska 16.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich