20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Wyspa czy nie – oto jest pytanie

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w Gdańsku istnieje takie miejsce, jak Wyspa Sobieszewska. Czy Wyspa to prawdziwa wyspa? Gdy mówimy o Gdańsku, pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to Stare Miasto, klimatyczne uliczki, piękne plaże lub doskonale rozwinięta infrastruktura nowego miasta.
 

Ten niezwykły i unikatowy zakątek województwa pomorskiego uważany jest za zielone płuca Gdańska. Jej wielkość to około 35 kilometrów kwadratowych. Nawet niektórzy Gdańszczanie jeszcze nie zdają sobie sprawy z tego, że tak tajemnicze miejsce znajduje się zaledwie 30 minut od Centrum. 

Wyspa tajemnic  

Wyspa kojarzy się z terenem otoczonym wodą z każdej strony, dlatego trudno jest się do niego dostać. Jeśli spojrzymy na mapę Gdańska, trudno jest dostrzec podobne cechy w położeniu Wyspy Sobieszewskiej. Nic więc dziwnego, że tak dużo osób nie jest świadoma, że wyspa w ich regionie jest na wyciągnięcie ręki.  

Jak powstał raj?  

Wyspa powstała w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840, gdy wody Wisły zalały istniejące wtedy wioskę Neufähr, przerywając przy tym wzgórza wydmy. W ten sposób woda dotarła do Zatoki Gdańskiej, tworząc przy tym ujście Wisły, nazwanej później Wisłą Śmiałą. W latach 1888, pomiędzy miejscowościami Świbno i Miłoszewo, zbudowano ogromny przekop. Wydarzenia te doprowadziły do powstania zielonego raju dla spragnionych powietrza, spokoju i relaksu.  

Łatwa do zdobycia  

Na wyspę dostać można się autobusem komunikacji miejskiej oraz samochodem. Dojazd możliwy jest z trzech stron. Pierwszy sposób to przeprawa przez most pontonowy od północnej strony. Ze strony północo-wschodniej na Wyspę dostaniemy się przez most zwodzony na śluzie w Przegalinie. Ostatnia droga ze strony wschodniej to przeprawa promowa.

Czy wyspa to wyspa? 

Na to pytanie można śmiało odpowiedzieć – tak, bez wątpienia jest wyspą. Mimo tego, że w głównej mierze powstała w sztuczny sposób. W ramach modułu Natura doświadczyć mogą tego szczególnie wędrownicy. Codziennie odbywa się dla nich wędrówka po całej wyspie, gdzie za pomocą QR kodów zbierają informacje dotyczące przyrody, historii oraz kultury wyspy. Podsumowaniem ich wędrówki jest quiz, prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, który dotyczy znajomości historii jej powstania oraz jej natury. Trzy najlepsze patrole otrzymują nagrodę z rąk Pani Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy.  

Tak wyjątkowe miejsce wymaga specjalnego traktowania. Dlatego podczas zajęć drużyny uczą się, jak dbać o jej środowisko i tego, co mogą zrobić, żeby je chronić. Uczestnicy Zlotu mają niezwykłą okazję obcować z tak wyjątkową naturą przez dziesięć dni. Na pewno wykorzystają to jak najlepiej.  

Autor: Anna Chromińska 9.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich