20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Specjalności w ZHP

Specjalność to coś, co cechuje daną drużynę, zespół i rozwija ją w konkretnym kierunku. Jest ich naprawdę sporo, dlatego harcerskie jednostki mają ogromny wybór. Poniżej kilka z nich:

Artystyczna

Jedna z najczęściej wybieranych specjalności. Można ją realizować na różne sposoby, na przykład poprzez organizowanie: klubów piosenki, trup teatralnych, orkiestry itp. Ważne jest zachowanie istoty działalności – realizacja siebie w grupie przez wspólną działalność kulturalną, przeżywanie emocji estetycznych i dzielenie się tym z innymi. Dobór specjalizacji (malarstwo, rzeźba, muzyka, teatr, taniec, film, fotografia i inne) zależy od zainteresowań członków drużyny i uzdolnień kadry. Nie wystarczy jednak śpiewać na ogniskach, by zdobyć tę specjalność.

Ekologiczna

Życie w zgodzie z naturą jest jedną z podstawowych zasad, którymi powinien kierować się każdy harcerz. Drużyny, które wybrały specjalność ekologiczną, to te, których członkowie w sposób szczególny interesują się ochroną środowiska. „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać”. Członkowie drużyn ekologicznych zaczynają oczywiście od pracy nad sobą – poznają środowisko (rośliny, zwierzęta), zapoznają się z celami i formami ochrony przyrody, starają się dbać o czystość lasów, nie zatruwać wody i gruntów (nie myją się w jeziorach czy rzece mydłem i innymi detergentami, nie zakopują śmieci w lesie, segregują odpadki itp.).

Jeździecka

Jeździectwo to dużo radości – z galopu zastępem w terenie, pokonywania przeszkód podczas zajęć, z wzajemnego zrozumienia konia i jeźdźca. To również obyczaje, etyka i kultura, wiążące wszystkich jeźdźców bez względu na wiek i doświadczenie. W przypadku kultywowania tradycji kawaleryjskich to także nabywanie wiedzy o historii i tradycjach naszego kraju. W programie uwzględnia się wychowawcze aspekty jeździectwa oraz bogatej tradycji jazdy polskiej. Harcerskie drużyny jeździeckie to jednak nie tylko kawaleria. To również wachlarz możliwości: sport konny, turystyka konna, konne patrole Straży Ochrony Przyrody, hipoterapia, kursy jeździeckie, pokazy konne, rajdy i obozy wędrowne oraz wiele innych.

Służba graniczna

Wszędzie, gdzie chodziło o obronę i dobro Ojczyzny, tam polscy harcerze zawsze dawali świadectwo patriotyzmu. Działania drużyny Harcerskiej Służby Granicznej składają się z dwóch części. Pierwsza to harce zgodne z obowiązującymi nas harcerzy metodą, metodyką i regulaminami. Znacznie bardziej ekscytująca okazuje się ta druga, specjalnościowa część, polegająca na współpracy ze strażnicami, dywizjonami czy granicznymi placówkami kontrolnymi. Często drużynowymi lub opiekunami drużyn są funkcjonariusze SG. To znacznie ułatwia szkolenie fachowe (rozpoznawanie śladów, obserwacja, patrolowanie, kontrola osób i pojazdów, wykrywanie i rozpoznawanie narkotyków). Połączenie tych dwóch części jest złotym środkiem scalającym tematykę stricte harcerską z umiejętnościami właściwymi dla pograniczników.

Służba ruchu drogowego

W Polsce w wyniku wypadków i urazów ginie w ciągu roku 2000 dzieci w wieku 0-19 lat, co odpowiada liczebności dwóch wielkich szkół. Tygodniowo daje to liczbę 50 zgonów, co odpowiada dwóm klasom, dwóm drużynom harcerskim. Harcerska Służba Ruchu Drogowego to w pierwszym rzędzie działania edukacyjne. Harcerze poznają, jak bezpiecznie poruszać się po drogach (najpierw jako piesi, potem jako rowerzyści, w końcu jako kierowcy samochodów), uczą się, jak kierować ruchem drogowym, a swoje umiejętności i wiedzę przekazują swoim rówieśnikom (w formie mikrokursów, konkursów, zawodów, warsztatów) lub wykorzystują w służbie w swoim środowisku. Harcerska Służba Ruchu Drogowego rozszerza obecnie swoje pole działania, promując profilaktykę społeczną. Ten kierunek w niedalekiej przyszłości spowoduje zapewne również zmianę nazwy specjalności.

Lotnicza

Wielu młodych ludzi marzy o tym, by zostać pilotem. Niektórzy mogą godzinami patrzeć w niebo na lecące samoloty, wyobrażając sobie, że siedzą za ich sterami. Z pomocą w postawieniu pierwszych kroków w przestworza pomocne mogą być harcerskie drużyny lotnicze. W zasadzie każde środowisko może zajmować się popularyzacją lotnictwa poprzez zgłębianie dziejów lotnictwa, uczestnictwo w zawodach i piknikach lotniczych, kolekcjonowanie rzeczy związanych z lotnictwem czy modelarstwo lotnicze (latawce, balony, modele szybowców, modele silnikowe, makiety modelarskie) i rakietowe.

Obronna

Młodzi chłopcy i młode dziewczynki od zawsze marzą, by być policjantami, strażakami lub żołnierzami. Marzenia te drzemią w nas przez wiele lat i wcale nie kończą się w wieku dojrzewania. W ostatnich latach jak grzyby po deszczu powstały liczne szkoły przetrwania, stowarzyszenia i firmy oferujące przeżycie mocnych wrażeń. To właśnie z powodu marzeń i chęci przeżycia przygody takie służby nigdy nie mają problemów z małą ilością chętnych. W ZHP chęci przeżycia mocnych wrażeń i marzenia o byciu żołnierzem realizują drużyny proobronne. Specjalizacja składa się z wielu dziedzin: od strzelectwa, przez survival, sporty walki, techniki linowe, paintball (oraz ostatnio popularny ASG), po nurkowanie i skoki spadochronowe. Wszystko to nieodzownie łączy się z uprawianiem sportu i hartowaniem ciała i umysłu, kształtowaniem charakteru.

Poczty harcerskie

Któż nie lubi otrzymywać listów miłych, serdecznych i życzliwych? A jeśli jeszcze list przyniesie harcerz lub harcerka… Poczta harcerska najczęściej jest kojarzona z zaproszeniami, pozdrowieniami, życzeniami, zazwyczaj sympatycznie i bezpretensjonalnie ilustrowanymi. Nie ma wspanialszej możliwości kształtowania wizerunku harcerstwa, tak spektakularnie osiąganych efektów wykonanych zadań, jakie dają wydawnictwa. Żeby się o tym przekonać, trzeba się w tę działalność włączyć, zaangażować, przeznaczyć swój czas, siły, a niekiedy pieniądze. Nie wiesz, jak dołączyć do najlepszych poczt? Po prostu załóż i zarejestruj własną pocztę. Szczegóły znajdziesz na stronach Naczelnictwa Poczt Harcerskich działającego przy Wydziale Specjalności Głównej Kwatery ZHP.

Ratownicza

Jak pracować ze specjalnością ratowniczą? Dla tych, którzy poczują „etos ratownika” i chcą rozwijać się w tym kierunku, ZHP ma kilka propozycji: „W ZHP jest prawie 100 drużyn starszoharcerskich i wędrowniczych, które zdobyły specjalność ratowniczą, a ich drużynowi wzbogacają działania swoich podopiecznych o aspekty pierwszej pomocy. Ważne jest, aby harcerz posiadał konkretne umiejętności ratownicze, ale praktyka pokazuje, że ratownictwo znakomicie „wychowuje”. Poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka, umiejętność działania w grupie, zaradność, zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach, profesjonalizm to cechy charakteru, które każdy drużynowy chciałby widzieć u swoich harcerzy. Wielokrotnie okazuje się, że umiejętności i postawy ukształtowane u harcerzy-ratowników są przydatne w różnych sytuacjach życiowych.”

Pożarnicza

Kiedyś, widząc wóz bojowy straży pożarnej pędzący na sygnale, wielu z nas marzyło, że sam w nim zasiądzie, włoży na głowę hełm i będzie prawdziwym strażakiem. Takie możliwości dają harcerskie drużyny specjalności pożarniczej – bliskiej krewnej specjalności ratowniczej. Nasuwa się zatem pytanie – co robią drużyny pożarnicze? Odpowiedź jest prosta: szkolą się, uczestniczą w konkursach i zawodach pożarniczych, prowadzą działania z zakresu profilaktyki zagrożeń, ale w określonych sytuacjach mogą również brać udział w akcjach ratowniczych. Wielu osobom drużyny pożarnicze kojarzą się wyłącznie z gaszeniem pożarów. A przecież straż pożarna to nie tylko ochrona przeciwpożarowa – to zarazem ochrona ludności przed wszelkimi rodzajami zdarzeń. Przecież nie wzywa się nikogo innego jak tylko straż pożarną, gdy rozleje się olej na drodze czy też zagnieździ się koło domu gniazdo szerszeni. Dlatego też Harcerskie Drużyny Pożarnicze to aktualnie zlepek kilku rodzajów specjalności harcerskich.

autor: Szymon Gajdziński

Więcej artykułów w internetowym Skauta Gdańskiego

 

Autor: Anna Chromińska 13.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich