20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Razem możemy zmienić świat – służba oczami harcerzy

Każdego dnia małe gesty przyczyniają się do zmiany świata na lepsze. Najważniejsze, żeby nam się chciało. Nie musimy podejmować się wielkich wyzwań, których nie będziemy w stanie ukończyć. Zacznijmy od małych kroków, które przybliżą nas do osiągnięcia wielkich celów. Harcerze i harcerki podczas Zlotu podjęli z pozoru małe kroki, czyniąc przy tym dobro.  

fot. Arkadiusz Wydro/ZHP

Małymi krokami do celu  

„Razem z kolegą robiliśmy kojce dla zwierząt w schronisku. Fajna rzecz, zwierzęta będą miały na czym spać, w lepszych warunkach. Jestem zadowolony z siebie.” – Paweł, Gniazdo Śląskie  

Może się wydawać, że jedna osoba nic nie zmieni. To błędne myślenie. Jednym małym gestem można zrobić więcej dobrego niż nam się wydaje. O tym przekonali się nasi harcerze podczas realizacji zadań z modułu Służba.  

„Sprzątaliśmy teren po wichurze i wiedzieliśmy, że nie mogą tego zrobić maszyny. Dlatego nasza praca była ważna i mogliśmy pomóc. To daje satysfakcję.” – Jacek, Gniazdo Śląskie

fot. Arkadiusz Wydro/ZHP

Satysfakcja największą formą zapłaty  

Dwanaście miejsc, dwanaście dobrych uczynków. Pomagać można na wiele sposobów. Dlatego harcerze realizowali swoją służbę w schronisku lub pomagając przy renowacji wnętrza zamku krzyżackiego w Malborku. Służba uczy pokory, pomaga zrozumieć potrzeby współczesnego świata i pokazuje, że nie można myśleć tylko o sobie. Wokół nas jest wiele miejsc, w których możemy zrobić jakiś dobry uczynek. Dzisiaj uczestnicy Zlotu nauczyli się, że satysfakcja jest największą zapłatą.  

„Sprzątaliśmy las, było tam bardzo dużo śmieci. Ludzie po sobie nie sprzątają i nie dbają o niego. To straszne. Dobrze, że tam pojechaliśmy, chociaż może przez chwilę będzie tam czysto.” – Jakub, Gniazdo Zachodniopomorskie.  

Zostaw świat choć trochę lepszym 

Coraz więcej słyszy się o młodych ludziach niosących bezinteresowną pomoc. Daje to ogrom satysfakcji i radości, ale jest też bardzo trudne. Trzeba nauczyć się myśleć o innych, a nie tylko o swoich potrzebach. W harcerstwie, poprzez służbę, młody człowiek staje się wrażliwy na potrzeby społeczeństwa.  

„Czułam się potrzebna, spełniałam taką małą misję. To ważne, żeby umieć pomagać innym.  W drużynie też staramy się działać i robić coś dla innych. Pomagamy w schronisku albo starszym ludziom w różnych pracach gospodarczych. Najfajniej jest, gdy usłyszymy zwykłe dziękuję, to największa nagroda.” – Ania, Gniazdo Zachodniopomorskie  

fot. Arkadiusz Wydro/ZHP

Oprócz zdobywania sprawności, przeżywania wspaniałych przygód, wychowania i przekazywania najważniejszych wartości, harcerstwo uczy również jak zmieniać świat

Autor: Anna Chromińska 14.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich