20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Przyszłość zaczęła się dziś

Oficjalnie zakończył się Zlot Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku. Zuchy i harcerze wracają już do swoich domów, ale mamy nadzieję, że wspomnienia przygody jaką przeżyli na Wyspie Sobieszewskiej pozostaną z nimi na zawsze.

Związek Harcerstwa Polskiego od 100 lat wychowuje pokolenia młodych, aktywnych obywateli. Metoda harcerska niezmiennie wyznacza kurs działaniom ZHP. Charakteryzuje się pozytywnym i indywidualnym podejściem do młodych ludzi, wzajemnością oddziaływań w grupie rówieśniczej, dobrowolnym dążeniem do realizacji założonych sobie celów, naturalnością i pośredniością w działaniu. Założenia te, razem ze słowami Przyrzeczenia Harcerskiego „Będę służył Bogu i Polsce”, były kluczowe również dla Zlotu ZHP Gdańsk 2018, który uroczyście zakończył się 15 sierpnia.

W Zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej wzięło udział:

* 14 000 uczestników

* blisko 12 500 harcerzy i harcerek

* 1 400 wolontariuszy – instruktorów ZHP

* 5 500 gości z całej Polski, w tym około 2 000 mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej

Harcerze przepracowali społecznie 36 000 roboczogodzin w ramach modułu Służba. Miejsca, które odwiedzili i te, w których pomagali to: Malbork, Wdzydze Kiszewskie, Szymbark, Sztutowo, Straszyn, Kolbudy, Bielkowo, Garcz, Węsiory, Owidz, Tczew, Pruszcz Gdański. Wykonali m.in.: 250 legowisk dla psów, które zostały przekazane do Schroniska OTOZ w Tczewie, 40 budek lęgowych dla sikorek oraz 15 ławek z palet, które zostaną na Wyspie Sobieszewskiej. W ramach akcji krwiodawstwa oddali niemal 60 litrów krwi, która trafiła do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Wyjątkowymi wydarzeniami zlotu były Dzień Regionów, koncert „100 na 100 pod Lilii Znakiem”, Ceremonia Otwarcia, odwiedziny Prezydenta RP Andrzej Dudy czy Premiera Mateusza Morawieckiego.

Ceremonia zamknięcia miała bardzo bogaty program. Odbył się uroczysty apel, koncert Grupy Muzycznego Wsparcia, wygaszenie Warty Stulecia, wystąpienia Naczelniczki ZHP i Prezydenta Miasta Gdańska z przekazaniem kluczy do miasta, koncert Stage Fever oraz pokaz laserowy.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz wpisuje się w program wydarzeń Niepodległa 2018

Autor: Magdalena Wojtan 16.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich