20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Przystanek nauka! Dzień doświadczeń na Politechnice Gdańskiej

Jednym z przystanków wędrówki przez Cywilizacje była Politechnika Gdańska. Setki harcerek i harcerzy Zlotu przeszło przez drzwi głównego gmachu uczelni wyższej. Czekały tam na nich liczne atrakcje z różnych dziedzin naukowych.

Uczestnicy mieli okazję odwiedzić wiele wydziałów, które zaproponowały im wykłady i zajęcia praktyczne. Mogli uczestniczyć w interesujących doświadczeniach.  

„Dzielimy harcerzy na dwie grupy wiekowe. Mamy stanowiska z elektromagnetyzmem, elektrostatyką i światem Newtona. Na każdym stanowisku harcerze zbierają odznaki. Za zdobycie wszystkich naklejek dostają przypinkę. Jeżeli chodzi o pracę z harcerzami to czasami zdarza się ktoś starszy z większą wiedzą oraz osoby młodsze, które nie mając tej wiedzy bardzo dziwią się doświadczeniom. Było wiele zaskoczenia. Uczestnicy są naprawdę ciekawi świata i interesują się wszystkim. Jest to naprawdę przyjemne, gdy dopytują i chcą pozyskiwać wiedzę.”- oto wypowiedź Pani Sylwii z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.  

Wędrówka przez wydziały  

Wycieczka po Politechnice miała przystanek także przy Wydziale Chemicznym. Gdzie podziwiało się pokazy różnorodnych reakcji i procesów chemicznych. Drużyny zlotowe zgłębiały również tajniki kuchni molekularnej. Na zajęciach z Wydziałem Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej uczestnicy mogli posłuchać „co im w duszy gra” i nie były to warsztaty muzyczne, a kolejny ciąg niezwykłych doświadczeń. Wydział Mechaniczny i Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zaproponowały zajęcia z wykorzystywania światła w technice oraz zapoznanie się ze sztuką wydobywania diamentów.  

Dla ducha i ciała  

Podążając za misją ZHP, która wskazuje na wszechstronny rozwój młodego człowieka Politechnika Gdańska zapewniła drużynom zajęcia rozwijające umysł, a także sprawność fizyczną. Uczestnicy mogli wykazać się swoją wiedzą to jeszcze krzewić ducha wysiłku na zajęciach przeprowadzonych przez Centrum Sportu Akademickiego. Propozycją Centrum były bloki programowe na basenie, hali sportowej oraz boisku.

Różne ścieżki nauki  

Różnorodność zaplanowanych bloków programowych przez gdańską uczelnię techniczną wpływały na ich atrakcyjność. Harcerze i harcerki bardzo aktywnie brali udział w zajęciach przygotowanych przez Bibliotekę PG, na których nabyli przydatnych umiejętności korzystania z wiarygodnych źródeł. Ta wiedza na pewno zostanie przez nich wykorzystana w przyszłości.  

„ Przez wiele lat byłem harcerzem, także darzę ich ogromną sympatią. Na pewno przygotowanie takich zajęć dla harcerzy stanowiło pewne wyzwanie, ponieważ, na co dzień pracujemy ze studentami i pracownikami naukowymi i tutaj te treści, które chcieliśmy im pokazać poprzez prezentacje i konkursy musiały być dostosowane do ich wieku. Harcerze są specyficzną grupą młodzieży, która jest bardzo zorganizowana i bardziej zmotywowana do różnych zadań od całej reszty, więc na pewno jest to sama przyjemność.”  

Odnosząc się do słów jednego z pracowników Biblioteki Politechniki Gdańskiej, harcerze i harcerki zaprezentowali się z jak najlepszej strony podczas zajęć na terenie uczelni.  

Gmach Politechniki Gdańskiej zrobił na drużynach zlotowych ogromne wrażenie. Z zaciekawieniem słuchali historycznych opowieści o niej i przyglądali się wspaniałej, zabytkowej architekturze. Z przygotowanych dla nich lekcji z nauk ścisłych, jaki i z humanistycznych i sportowych wynieśli wiele cennych wiadomości i nowinek, które w przyszłości mogą zostać przez nich wykorzystane do naukowego rozwoju. Być może w głowie niejednego harcerza lub niejednej harcerki narodziły się cele związane z nauką, do których od teraz będą dążyć.  

 

 

Autor: Anna Chromińska 10.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich