20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Przy innym ogniu w inną noc…

Jeszcze niedawno uczestnicy tłumnie przybywali do miasteczka zlotowego. Podekscytowani, z pewną dozą niepewności czekali na największą, harcerską przygodę w swoim życiu. Dzisiaj będą się żegnać i niejednemu pewnie w oku zakręci się łza.

„Bardzo się cieszę, że tu przyjechałem. Była to dla mnie niezwykła przygoda. Będę długo pamiętać o tym Zlocie i opowiadać tym, co nie przyjechali, jak było świetnie.” – Kacper, Gniazdo Warmińsko-Mazurskie  

Na uczestników i uczestniczki czeka już tylko pakowanie i sprzątanie swoich gniazd. Był to czas pełen emocji. Od świtu aż do zmierzchu brali oni udział w zajęciach przygotowanych przez moduły programowe. Wieczorami czekały na nich spotkania z inspirującymi ludźmi oraz koncerty. Nie zabrakło również tradycyjnych harcerskich zabaw, śpiewania przy ognisku i gier.  

„Wszystko na Zlocie było wyjątkowe. Najbardziej podobały mi się wieczorne koncerty. Kto nie przyjechał może żałować.” – Michał, Gniazdo Śląskie  

Ponad 12 tysięcy harcerzy i harcerek oraz skautów z różnych części świata wspólnie stworzyło wielką harcerską rodzinę. Każdego dnia czekały na nich zadania, dzięki którym nabywali umiejętności i wiedzę nie tylko z dziedzin harcerskich. Zdobyte doświadczenie zabiorą ze sobą do swoich środowisk i na pewno wykorzystają również poza harcerstwem.  

Dziesięć dni temu pytaliśmy uczestników o ich pierwsze wrażenie oraz jak się czują na początku Zlotu. Była radość, ale był też mały strach i niepewność. Dzisiaj prosimy o podsumowanie. W ich wypowiedziach nie ma już niepewności, nie słychać strachu. Każdy z uśmiechem odpowiada, że to jedna z najlepszych przygód, jaka ich spotkała.  

„Wiele się nauczyłam i wykorzystałam ten czas w stu procentach. Każdemu, kto boi się harcerskich wyjazdów chce powiedzieć, że nie ma się czego bać. Jest to zawsze wspaniały czas.” – Magda, Gniazdo Zachodniopomorskie  

Gdy tylko zapadał zmrok, a uczestnicy zasypiali w swoich namiotach, zamykali oczy i myśleli o kolejnym dniu. Byli ciekawi, co im przyniesie, jakie czekają na nich atrakcje, czego się nauczą.  

„Wiem, że drugi taki harcerski wyjazd prędko się nie powtórzy. Jak wrócę to wszystkim opowiem, jak było super. Niech żałuje każdy, kto nie przyjechał.” – Magda, Gniazdo Białostockie   

Trudno będzie się pożegnać, ale wierzymy, że harcerskie więzi przyjaźni, jakie zacieśniły się na Zlocie przetrwają wiele lat, a wspomnienia pozostaną w ich sercach na zawsze. Nie ma nic piękniejszego od czasu spędzonego w gronie całej harcerskiej rodziny.  

Autor: Anna Chromińska 16.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich