Poznajmy Pomorze – służba na Zlocie ZHP

Jednym z modułów na Zlocie ZHP jest Służba, która odbywa się w pięknych miejscach położonych na Pomorzu. Uczestnicy wyruszają na ekspedycje w okolice Wyspy Sobieszewskiej i Kaszub. Zlotowicze mają niecodzienną okazję odwiedzić najciekawsze miejsca regionu, jednocześnie pełniąc służbę na rzecz mieszkańców odwiedzanego terenu.

fot. Arkadiusz Wydro / ZHP

Malbork – ekspedycja do tego miejsca odwiedza najpotężniejszą twierdzę średniowiecznej Europy. Leżący nad Nogatem, potężny zamek krzyżacki przyciąga wielu turystów. Od 1309 roku Malbork był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą jednego z najpotężniejszych państw Europy. Jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, o powierzchni około 21 hektarów, arcydziełem architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza.

Szymbark – jadąc w to miejsce uczestnicy docierają do niesamowitej atrakcji tego miejsca, jaką jest, Dom do góry nogami. Zwiedzanie go to zabawa pełna niespodzianek. Dom jest symbolem odwróconego przez człowieka świata. Na parterze znajduje się wystawa obrazów pod tytułem „Zagrożenia tego Świata”. Równie ciekawą rzeczą w tym miejscu jest najdłuższa deska świata, zapisana w rekordach Guinnessa.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu “Szymbark” / fot.CEPR

Sztutowo – tutejsza służba obejmuje zwiedzanie muzeum Stutthof, utworzonego w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego. Przebywanie w miejscu, gdzie duża liczba osób podczas wojny poniosła śmierć, wprowadza w zadumę. Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni.

Wdzydze – zlotowicze odwiedzają w tym miejscu Kaszubski Park Etnograficzny. Zabytkowa wieś, położona w leśnym terenie, daje uczestnikom możliwość poczucia klimatu wioski sprzed lat, gdzie nie było prądu, a w domy grzało się piecem kaflowym.

Zlotowicze mają okazję dobrze się bawić, spędzając ciekawie czas i pomagając mieszkańcom w miejscach ekspedycji. Moduł zachęca swoich uczestników do aktywnego poszukiwania pól służby w lokalnej przestrzeni oraz jednoczesnego poznawania ciekawych i bogatych kulturowo miejsc. A w czym, w czasie służby pomagają nasi harcerze? Dowiecie się z następnego artykułu!

Autor: Damian Kłonowski 14.08.2018