12.12.2018
EN
Gdańsk 2018

Poznajcie nasze miasto!

W ciągu ostatnich miesięcy na Wyspie Sobieszewskiej powstało miasto w mieście. Co w nim znajdziecie? I dlaczego na środku pola wyrósł… Stadion Narodowy oraz szyby górnicze?

Idąc w stronę wydm słychać coraz większy gwar i szum. Przechodząc przez bramę Zlotu przenosimy się do zupełnie innego miejsca. Miejsca, gdzie rządzi przygoda! 

Źródło, cywilizacja, rozwój! 

Po wejściu na teren Zlotu Gdańsk 2018 pierwszym obszarem, na który trafiamy jest pole programowe. To właśnie tam uczestnicy spędzą swój zlotowy czas, stawiając wyzwanie nauce i technice podczas modułu CYWILIZACJA. Zaraz obok swoje miejsce ma moduł ŹRÓDŁO, gdzie króluje przygoda, sprawność i sprawdzian własnych możliwości. Po drugiej stronie moduł ROZWÓJ przygotuje harcerzy i harcerki na spotkanie z drugim człowiekiem, zrozumienie jego potrzeb i umiejętność odpowiedzi na nie. Tuż obok, centrum duchowe zaprasza do wspólnych refleksji o życiu, miłości, rozwoju osobistym, wierze i służbie. 

Serce miasteczka zlotowego  

Idźmy dalej- do rynku! To właśnie jest serce całego naszego miasteczka zlotowego. Tam chorągwie i zespół centralny będą przeprowadzały swój program wieczorny. Do rynku prowadzi Bulwar otoczony drewnianymi żurawiami nawiązującymi do architektury Gdańska, który wieczorami będzie pełnił funkcję tętniącego życiem i gwarnego centrum.  

Na rynku wędrownicy znajdą miejsce dla siebie w wiosce wędrowniczej. Każdy będzie mógł zobaczyć aktywności związane ze specjalnościami ZHP, czy usiąść w kawiarenkach zlotowych. Nie zapominajmy o inspirujących spotkaniach z ciekawymi ludźmi w Kuźni Talentów. Nikt na pewno nie będzie się tam nudził!  

Idąc Bulwarem do samego końca, traficie na arenę – warto zapamiętać to miejsce! To tam będą odbywały się wszystkie występy i koncerty, na których nie może was zabraknąć!  

Na lewo od głównej drogi, idąc od bramy, znajdują się sztaby osób, które czuwają nad prawidłowym przebiegiem zlotu. W tym miejscu umieszczone są wszystkie biura i media. Zaraz obok, w namiotach zakwaterowana jest kadra zlotu i służby zabezpieczające wydarzenie.  

Stadion Narodowy na Wyspie Sobieszewskiej? 

Cały pozostały obszar należy do uczestników z całej Polski. 12 000 harcerzy i harcerek podzielonych jest na gniazda według chorągwi, których są członkami. Co dzieje się za bramami? Możemy Wam zdradzić, że dzieje się tam dużo – jedni wybudowali replikę Stadionu Narodowego, a inni komnaty zamkowe.  

Cała Polska, w jednym miejscu. 

Oskar Amiri, który jest autorem projektu całego miasteczka zlotowego opowiada z dumą: 

,,Kontekst regionalny w naszym harcerskim mieście jest bardzo istotny. Jesteśmy na Pomorzu, w Gdańsku i cała estetyka poszła w tym kierunku. Chcieliśmy nawiązać do budowy miast w basenie Morza Bałtyckiego, dlatego otworzyliśmy miasto portowe, które zbudowane jest w sposób grzebieniowy. Tak jak mamy zęby grzebienia, poszczególne alejki dochodzą do punktu zbiorczego jakim jest woda i nasza główna ulica. Miasto, które tutaj stworzyliśmy, bo mówimy o 15 000 mieszkańców, stara się wykorzystać wszystkie te elementy. Aby uczestnicy mogli się łatwo odnaleźć, stworzyliśmy przestrzeń tak, aby była prosta do zapamiętania, miała pewne schematy pozwalające stworzyć tzw. ,,mapę mentalną”, czyli odzwierciedlenie za pomocą prostych figur geometrycznych.” 

Zakupy pod ręką 

Jak w każdym mieście, mamy również swoje sklepy. Dwa z nich, oznaczone na mapie kolorem czerwonym to Biedronki, w których każdy uczestnik może zrobić zakupy. Trzy markety oznaczone kolorem szarym przeznaczone są dla patrolowych, którzy mogą wymienić tam otrzymane punkty, na produkty potrzebne do przygotowania posiłków.  

Proste oznaczenia terenu 

Pola oznaczone zielonymi krzyżykami to miejsca, gdzie znajdziecie pomoc medyczną. Oznaczenia z kranem to miejsca do poboru wody pitnej. Tam, gdzie na mapie jest kropelka znajdują się węzły sanitarne, a przy oznaczeniach WC są toalety. W miejscach, gdzie na mapie naniesione są ikony autobusów, możecie wyruszyć w podróż do Gdańska. Komunikacja na trasie Gdańsk- Wyspa Sobieszewska, przy okazaniu identyfikatora zlotowego, jest darmowa.  

Autor: Magdalena Wojtan 5.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich