20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

Na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku wspólnie wznieśliśmy miasto harcerek i harcerzy. Dzięki wysiłkowi Waszych drużynowych, kadry szczepów, hufców i chorągwi nadaliśmy temu miastu harcerskiego ducha. Instruktorzy zlotu dbali o to, byście jak najlepiej spędzili czas Zlotu 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. 

Przybyliście z różnych stron Polski: z wielkich miast, wsi i miasteczek. Zamieszkaliście jedni obok drugich w harcerskich namiotach. Wspólnie gotowaliście posiłki. Razem wyruszaliście odkrywać piękno Wyspy Sobieszewskiej i Gdańska – Miasta Wolności. Dzieliliście ze sobą radość uczestnictwa w wieczornym programie na Rynku i Bulwarach Zlotowych. Zapadaliście w zadumę w Centrum Duchowym i w trakcie wydarzeń religijnych. Byliście tutaj na dobre i na złe. W tej wielkiej przygodzie towarzyszyli Wam instruktorzy kadry zlotu: prawie tysiąc osób, których zadaniem było zainspirowanie Was do bycia zmianą. 

Wędrując przez moduły programowe mogliście odkryć, jak piękny i różnorodny jest świat wokół nas. Pod postacią gier i warsztatów ukryliśmy wszystko to, co najważniejsze w harcerstwie: braterstwo, pracę nad sobą i służbę – Bogu, Polsce i drugiemu człowiekowi. 

Zlot ZHP dobiega końca. Wczoraj wieczorem zwróciliśmy klucz do bram miejskich Gdańska oraz zagasiliśmy Watrę Stulecia. Ja wierzę jednak, że ta watra płonie dalej w Waszych sercach. 

Poznaliście tutaj przyjaciół. Zobaczyliście, czym żyją Wasi bracia i siostry z innych chorągwi, z organizacji polonijnych, przedstawiciele skautingu. Wyszliście do lokalnych społeczności pełniąc służbę w dziesiątkach miejsc na Pomorzu. Odkryliście swoje talenty w Cywilizacji, ćwiczyliście hart ducha w Źródle. W Rozwoju mierzyliście się z wyzwaniami globalizacji. Naszą historię przeżywaliście na nowo w Dziedzictwie, a w Naturze przemierzyliście Wyspę. 

To wszystko dlatego, by zainspirować Was, byście po powrocie do Waszych domów byli jeszcze lepszymi harcerkami i harcerzami. To po to, by zainspirować Was do działania. Założyciel skautingu gen. Robert Baden-Powell powiedział: „Patrz szeroko. I nawet kiedy wydaje ci się, że patrzysz szeroko – ciągle patrz jeszcze szerzej.”. Na tym zlocie przeżyliście i zobaczyliście dużo. Patrzyliście szeroko. Gdy wrócicie do domów kontynuujcie to wezwanie. To Wy jesteście przyszłością. Patrzcie szerzej! Zmieniajcie świat! 

hm. Karol Gzyl
Komendant Zlotu ZHP – Zastępca Naczelniczki ZHP

Autor: Damian Kłonowski 16.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich