20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Od Krakowa po Gdańsk

Osiem lat temu odbył się ostatni Zlot ZHP w Krakowie. Wtedy świętowaliśmy jubileusz ruchu harcerskiego, teraz w Gdańsku zbieramy się z okazji stulecia istnienia ZHP.

Choć to nie jedyna okazja – na rok 2018 przypadają jeszcze dwa inne jubileusze: działalności Ruchu Wędrowniczego oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Nowy Zlot, nowe lokum 

W 2010 r. na krakowskie Błonia przybyło 10 000 harcerzy. Jutro spodziewamy się 15 000, w tym blisko 300 skautów z różnych krajów świata. Do tego jednak potrzeba było większej przestrzeni, której śródmieścia miast nie mogą zapewnić.  

Wyspa Sobieszewska to olbrzymia przestrzeń; na hektarach trawy w pierścieniu pól kukurydzy nie ma zastoju powietrza, co jest nie do przecenienia w sierpniowym słońcu. Obszar obozu, mimo, że jest położony poniżej poziomu morza, jest świetnie zmeliorowany – przetrwaliśmy próby pogody. Komunikację na teren Zlotu zapewnia specjalna linia autobusowa, kursująca na trasie Zlot-Gdańsk. 

Na Wyspie Sobieszewskiej, w przeciwieństwie do Krakowa, sami wybudowaliśmy sklepy. Stąd w miasteczku zlotowym znajduje się aż 7 namiotów –  w tym markety zlotowe dla patrolowych oraz Biedronki. 

Nie tylko przeprowadziliśmy się w bardziej przestrzenne miejsce. 

Przez te osiem lat świat poszedł do przodu – możliwości komunikacyjne, a zatem i organizacyjne znacznie się zwiększyły. Teraz służba medialna wyglada zupełnie inaczej – co potwierdza sam komendant Zlotu, który w 2010 roku, w czasie Zlotu w Krakowie pełnił funkcję szefa sztabu mediów. 

Podobnie obecny Zlot nawiązał ścisłą współpracę ze służbami – medyczną, pożarniczą i wojskową, które gwarantują nam profesjonalne wsparcie, w tym przy zapleczu sprzętowym. 

Trochę kultury 

Oba miasta mają bardzo bogatą historię i tradycję. Tak wtedy, jak dzisiaj zależy nam na poznaniu miasta goszczącego przez uczestników – poświęciliśmy temu specjalny moduł Dziedzictwo, a także wpletliśmy w część innych propozycji programowych. 

Zależy nam nie tylko, by harcerki i harcerze poznali Gdańsk, ale i inne zakątki Polski – dlatego też odbędzie się Dzień Regionów, gdzie chorągwie będą pokazać swoją działalność i specyfikę swojej małej ojczyzny. To, razem z Rynkiem i Areną stanowi nowość dla druhny Magdy z gniazda Chorągwi Białostockiej. 

Z Krakowa do Gdańska 

To, co sprawdziło się w Krakowie, wykorzystaliśmy teraz, adaptując i ulepszając. Mamy nadzieję, którą świetnie obrazują słowa druhny Heli: 

„W Krakowie było super. I czuję, że tu będzie jeszcze lepiej”. 

 

Autor: Mateusz Ignaczewski 5.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich