12.12.2018
EN
Gdańsk 2018

Naturalnie w przyszłość

Kolejny dzień na Zlocie przyniósł uczestnikom nowe atrakcje. Dzisiaj harcerki i harcerze poznali naturę. Przygotowano dla nich liczne zabawy i gry terenowe. Zuchy i harcerze spędzili dzień z geocachingiem. 

Uczestnicy gry poznawali naturę, wykorzystując przy tym technologię. Gra rozpoczynała się od krótkiej prezentacji na temat geocachingu. Następnie przekazano patrolowym najważniejsze zasady gry. Po rozdaniu mapek patrole ruszyły w trasę.  

Obcowanie z naturą i technologią 

Podczas gry uczestnicy szukali skrzynek geocachingowych za pomocą GPS-u i wpisywali się do tak zwanego logbooka, czyli listy lub książeczki, znajdującej się w skrzynkach. Podpis patrolu oznaczał zdobycie skrzynki.  W każdej skrzynce znajdowała się również część kodu, który potrzebny był do otworzenia sejfu, co było niezbędne do ukończenia gry. 

Wychodzimy z lasu?  

Przez lata tworzyły się utarte poglądy na temat harcerstwa. Dla niektórych harcerz lub harcerka to nadal osoba, która znika w lesie na całe lato i żyje w miejscu pozbawionym jakiejkolwiek cywilizacji. Harcerstwo zmienia się, ale tradycje we współczesnym ZHP jednak nie zamierają. Ciągle je podtrzymujemy i pielęgnujemy; z zaciekawieniem słuchamy opowieści starszych i doświadczonych instruktorów, o tym jak, kiedyś wyglądały ich rajdy, wędrówki i obozy. I chociaż nasze wyglądają nieco inaczej, to i tak staramy się nie odbiegać od zwyczajów, wykształconych w harcerstwie przez lata.  

Przyszłość zaczyna się dziś…  

Technologia rozwija się w szybkim tempie. Nie sposób nie wykorzystać tego w organizacji, która stawia na rozwój. Dzisiaj na wielu rajdach wykorzystuje się QR kody, programy takie jak Excel. Powstają aplikacje na telefon, pomagające w gromadzeniu informacji o harcerstwie w jednym miejscu. Technologia w ZHP staje się coraz bardziej powszechna i coraz mniej dziwi.  

Ogrom możliwości  

Rozwijająca się technologia daje ogrom nowych możliwości, które można wykorzystać do organizacji różnych przedsięwzięć w ZHP; zaczynając od małych rajdów, kończąc na ogromnych wydarzeniach, jakim jest Zlot Gdańsk 2018. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której komunikacja między liczną kadrą z poszczególnych pionów przebiegałaby np. drogą listową. Świat gwałtownie przyspieszył, a ZHP, chcąc nadążyć za nim, idzie z duchem czasu i wykorzystuje coraz więcej nowych technologicznych rozwiązań w swoich działaniach.  

Tradycje, pielęgnowane w każdym pionie wychowawczym, są również niezwykle ważne dla każdego z nas. Prawo i treść Przyrzeczenia Harcerskiego to nie tylko puste słowa, ich treść wskazuje nam jak postępować godnie i świecić przykładem. Nie jest problemem, by przekazywać sobie wiedzę na temat harcerstwa, technik harcerskich z wykorzystaniem technologii. Nie powinno już nikogo dziwić, że wydarzenia, ważne dla ZHP, relacjonowane są w sieci na żywo i każdy może obejrzeć je w swoim domu na komputerze. „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać”, czy można, więc obcować z naturą przy wykorzystaniu coraz nowszych technologii? Gra przygotowana przez moduł Natura udowodnił nam wszystkim, że tak.  

Autor: Anna Chromińska 9.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich