20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Nasz mały Gdańsk – miasteczko zlotowe od kuchni

Zlot ZHP Gdańsk 2018 to największe wydarzenie programowe ostatnich lat. 12 000 harcerzy i harcerek z Polski, a także skauci zza granicy, na dziesięć dni zamieszkało na Wyspie Sobieszewskiej.

Zakwaterowanie tak ogromnej ilości ludzi stanowiło nie lada wyzwanie logistyczne dla Komendy Zlotu. Postanowiono utworzyć stanice, które składają się z gniazd – zazwyczaj czterech. Z kolei gniazdo składa się z czterdziestoosobowych drużyn zlotowych, które dzielą się na cztery patrole zlotowe – dziewięć harcerek i harcerzy wraz z patrolowym – opiekun-wychowawca.

Każda chorągiew uczestnicząca w wydarzeniu przydzielona jest do odpowiedniej stanicy, których w miasteczku zlotowym jest sześć. Nazwy stanic nawiązują do Miasta Gospodarza, gdyż nazwane zostały na cześć najbardziej znanych Bram Gdańskich.

Brama Wyżynna to miejsce, gdzie spotkamy uczestników z Chorągwi Kujawsko–Pomorskiej, Gdańskiej, Lubelskiej i Warmińsko-Mazurskiej. Brama Żuławska jest miejscem obozowania Chorągwi z największą reprezentacją na zlocie, czyli Śląskiej. W stanicy Brama Chlebnicka mieszkają harcerze i harcerki Chorągwi Kieleckiej, Białostockiej, Dolnośląskiej i Ziemi Lubuskiej. Natomiast Chorągwie Krakowską, Podkarpacką i Opolską możemy znaleźć w Bramie Mariackiej. Brama Stągiewna – tam spotkamy również wychowanków z Chorągwi Śląskiej, a także Mazowieckiej, Łódzkiej oraz Stołecznej. Idąc do Bramy Świętojańskiej trafimy na Chorągwie Zachodniopomorską i Wielkopolską.

Tak podzielony teren Zlotu ma stanowić ułatwienie logistyczne – codziennie inna Brama wyrusza tropem przygody na jednym z siedmiu modułów programowych. Całość oferty edukacyjnej działa w trybie rotacyjnym, aby 12 000 harcerek i harcerzy mogli uczestniczyć w tym samie programie zlotowym.

Autor: Damian Kłonowski 10.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich