20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Miasto Gdańsk to miejsce spotkań.

Styk energicznego głosu młodych i niezatartej mądrości poprzednich pokoleń. Miejsce aktywnego wypoczynku i relaksu na nadmorskiej plaży. Serce dynamicznych zmian, które nie zapomina o swoim dziedzictwie. 

Barwność i różnorodność Miasta Wolności sprawia, że każdy przyjezdny odnajdzie tu coś dla siebie i pokocha to miejsce z innego powodu.

Nadmorski klimat

Piaszczyste plaże, bulwary, port i pojawiające się na horyzoncie statki – niezwykły klimat, którego żadne inne miejsce nie jest w stanie odtworzyć. Szum fal nadaje rytm pieszym wędrówkom. Odgłosy ptaków pozwalają nawiązać kontakt z naturą.  Znikające za horyzontem statki stają się świetną scenerią dla aktywnego wypoczynku. 

Plaże Miasta Wolności uważane są za najlepsze w Polsce. Gdańskie kąpieliska i mariny co roku otrzymują wyróżnienie międzynarodowego programu Błękitna Flaga. Zbliżający się sezon wakacyjny będzie kolejnym, podczas którego w Gdańsku będzie powiewało dziesięć Błękitnych Flag. Cztery z nich otrzymały przystanie żeglarskie. Sześć wyróżnień zostało przyznanych kąpieliskom morskim.  Wyróżnienie certyfikatem Błękitnej Flagi jest przyznawane kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie: jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego, a także bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług. 

Miejsce przemian

Miasto Gdańsk jest europejską stolicą wolności.  To miejsce narodzin Solidarności. Od lat 80. XX wieku miasto to określa się miejscem wolnościowych przemian. Odwiedzając okolice Stoczni Gdańskiej, mijając kolejne symbole i obiekty czujemy nastroje ważnych wydarzeń, które miały tu miejsce. Niegdysiejsze budynki stają się lekcją nauki dla kolejnych pokoleń. Pomnik Poległych Stoczniowców nawiązuje do wydarzeń, które przyczyniły się do powstania Solidarności – pierwszego ruchu opozycyjnego w czasach komunistycznych. 

Gdańsk to również Westerplatte – miejsce pamięci, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa. To tutaj, na polu bitwy, nieliczny oddział polskich żołnierzy przeciwstawił się siłom nazistowskim. Mimo licznej przewagi wroga, polskie wojsko liczące około 200 żołnierzy przez tydzień podejmowało walkę na rzecz obrony portu gdańskiego.  

Harmonia architektury i zieleni

Miasto zachwyca nie tylko infrastrukturą, ale również charakterem. To tutaj, od wielu lat, przybywali wybitni architekci, których dorobek można podziwiać do dziś, spacerując ulicą Długą czy Długim Targiem. Na odwiedzających czekają budowle takie jak Ratusz, Dwór Artusa i każdemu znana Fontanna Neptuna. Liczne restauracje i kawiarnie pozwalają cieszyć się architekturą podczas spotkać z rodziną i znajomymi. Kamienne uliczki tworzą wraz z nocnymi światłami nastrojowy klimat, którego nie możesz przegapić.  

Dla ludzi poszukujących kontaktu z naturą nie zabraknie miejsc, nie zabraknie terenów zielonych, które podczas wakacyjnych wędrówek po mieście pozwolą skryć się w chłodnym cieniu. Liczne parki i skwery pozwalają na realizacje sportowych zainteresowań oraz tworzą przestrzeń do spotkań. Na szczególną uwagę zasługuje Park Oliwski oraz znajdujące się niedaleko od niego ZOO.   

Rozrywka i kultura

W poszukiwaniu rozrywki warto wybrać się do 100czni. To kolejna, po Ulicy Elektryków i Podwórku na Dolnym Mieście przestrzeń w Gdańsku, która zachęcić ma do spędzania czasu na wolnym powietrzu, spróbowania ulicznego jedzenia i zapoznania się z pracami trójmiejskich twórców, ale nie tylko – gościnnie pojawią się tutaj również artyści z Polski i zagranicy. 

Gdańsk stał się również bardzo istotnym ośrodkiem kulturalnym. Skupia on wiele instytucji zajmujących się szeroko pojętą sztuką i kulturą. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina poza działalnością koncertową organizuje konferencje, kongresy, a także wystawy znanych artystów, nie tylko z Polski. Godne uwagi jest również Europejskie Centrum Solidarności. ECS to centrum spotkań różnych środowisk kulturalnych z całego świata, podczas których odbywają się konferencje, debaty, wystawy oraz projekcje.  

Nie można zapomnieć o Nadbałtyckim Centrum Kultury! Organizowane są w nim między innymi projekty artystyczne lub naukowe.  Odwiedzający mają szansę zobaczyć ciekawe wystawy, a także podjąć aktywności związane z muzyką, literaturą i nauką.  

Więcej o Gdańsku, jego atrakcjach turystycznych, historii, pięknej naturze i kulturze znajdziecie na: www.visitgdansk.pl