12.12.2018
EN
Gdańsk 2018

Kto by pomyślał, że Heweliusz czy Fahrenheit pochodzili z Gdańska?

Harcerze i harcerski wyruszyli do Gdańska. Podczas fabularnych gier związanych z najsłynniejszymi gdańszczanami i gdańszczankami odkrywają zakątki Miasta Wolności .

Jedną z postaci, która witała uczestników dzisiejszej gry zuchowej jest Daniel Fahrenheit. Opowiedział nam on o przebiegu trasy, jej punktach oraz umiejętnościach nabywanych podczas realizacji zadań przez zuchy. W rolę wynalazcy wcielił się druh Kacper z modułu Dziedzictwo. 

„W dzisiejszej grze jestem Danielem Gabrielem Fahrenheitem – fizykiem i inżynierem pochodzącym z Gdańska, który wynalazł termometr rtęciowy, a także stworzył skalę temperatur nazwaną od jego nazwiska.” 

Moduł Dziedzictwo przygotował dla najmłodszych uczestników grę po mieście, podczas której mogli spotkać się za znanymi z historii gdańszczanami bądź osobami wykonującymi w przeszłości profesje nieobce w tutejszych regionach. Poznali trud pracy rybaka, żeglarza, przekupka, bursztynnika,  garncarza czy medyka. Zuchy i zuchenki dowiedziały się, nie tylko czegoś więcej o powyższych zawodach – była to również okazja do wykazania się umiejętnościami pracy w zespole, kreatywnym myśleniem, współzawodnictwem czy sprytem.  

Druh, wcielający się w rolę sławnego wynalazcy, oczekiwał na uczestników gry pod kolumną meteorologiczną Fahrenheita, która znajduje się na Długim Targu, nieopodal Fontanny Neptuna.  

„Zadaniem dzieci jest przeliczenie stopni Fahrenheita na stopnie Celsjusza. Mogą zrobić to za pomocą wzoru umieszczonego na tylnej ścianie kolumny, jeśli jednak zuchy i zuchenki będą się uważnie rozglądać, dostrzegą na termometrze skalę, z której odczytają poprawną odpowiedź natychmiastowo, bez matematycznych równań. Na tym nie kończy się aktywność. Dzieci otrzymują termometr, który mają za zadanie schłodzić do temperatury 15 stopni Celsjusza. W tym miejscu zaczyna się dość zabawna i zaskakująca część mojego punktu, ponieważ drogi dojścia do tego celu są bardzo różne, często nieoczywiste i niekonwencjonalne.”  

Uczestnicy starali się znaleźć sposób na obniżenie temperatury, a co więcej – utrzymać ją na stałym poziomie. Najmłodsi biorący udział w zajęciach z modułu Dziedzictwo, oprócz wykazania się sprytem rozwinęli inne swoje umiejętności. 

„Na trasie zawarte są elementy współzawodnictwa, przykładowo podczas wyścigów statków na punkcie u żeglarza. U przekupki nie osiągną zamierzonego celu bez współpracy, ponieważ będą odważać na wadze wahadłowej różne produkty. Poznają również różne legendy związane z miastem. Nie obędzie się bez pląsów i zabaw!” 

Twórcy gry miejskiej pomyśleli o wszechstronnym rozwoju dzieci, dając im możliwość obcowania z historią, nauką i techniką w przyjaznej atmosferze. Trasa zuchowa przebiega tak, aby jej uczestnicy otarli się o jedne z ważniejszych dla Gdańska miejsc i zabytków. W ramach modułu Dziedzictwo, do odziedziczenia czeka wiele informacji i umiejętności – wystarczy po nie sięgnąć!  

 

Autor: Magdalena Koperska 10.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich