20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Jak połączyć pasję ze służbą? – ratownicy ZHP na Zlocie  

Zlot to idealne miejsce by przeżyć niezwykłe przygody. Spośród licznych atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie. Codziennie ulice miasteczka zlotowego przemierzają tysiące harcerzy, a wśród nich młodzi ratownicy, którzy nie myślą o zabawie, a o bezpieczeństwie innych ludzi. Kim oni są?  

Ratownicy ZHP na naszym Zlocie mają specjalne zadanie. Są tutaj po to, by dbać o życie i zdrowie innych uczestników. Młodzi ludzie, dla których ratownictwo medyczne jest pasją, przybyli na służbę do miasteczka zlotowego i bez względu na warunki pogodowe wypełniają swoje zadanie.

Uniwersalność w wychowaniu

Specjalność ratownicza ze względu na swój uniwersalny charakter uznana jest, jako doskonały element wzbogacający program pracy różnych grup wiekowych. Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy i bezpieczeństwa prowadzić można już na zbiórkach zuchowych. W pionie harcerskim do przyswajania wiedzy z zakresu specjalności ratowniczej wykorzystuje się gry fabularne. Wśród harcerzy starszych promuje się działalność w służbach ratowniczych i zachęca do rozwoju zainteresowań. Wędrownicy ze swoimi umiejętnościami, nabytymi w toku realizacji sprawności, mogą odnaleźć swoje pole służby.  

Duma i wyzwanie 

Ratownicy na Zlocie są bardzo dumni z tego, że mogą pełnić służbę na tak ważnym wydarzeniu dla organizacji. Jest to dla nich ogromne wyzwanie, ale każdego dnia z uśmiechem na twarzy idą na służbę.   

„To jest coś, co lubimy, służba jest wymagająca. Do naszych zadań, jako ratowników ZHP należy skontaktowanie się z poszkodowanym w pierwszej linii. Nie zawsze koniecznie my interweniujemy. Często przekazujemy pracę z poszkodowanym do służb posiadających wiedzę na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy, które są w pobliżu. Zdarza nam się również pomagać poszkodowanym na przykład w przypadku, gdy ktoś osłabnie, dostanie krwotoku z nosa lub w innych sytuacjach, w których nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.” – Maciek, Gniazdo Zachodniopomorskie  

Pole służby  

Ratownicy ZHP są pierwszą linią kontaktu z poszkodowanym. Oni zwykle są przy osobie potrzebującej pomocy, jako pierwsi i podejmują działania w zakresie swoich kompetencji. Służbę mogą pełnić na różnych wydarzeniach harcerskich zarówno tych na dużą skalę, jak coroczne Spotkania Młodych na Polach Lednickich lub ogólnopolskich zlotach, jak i na mniejszą skalę – na obozach drużyny.  

Służba to nie tylko udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym. Działania ratowników skupiają się również na profilaktyce. Spacerując przez miasteczko zlotowe w pełnym słońcu często można usłyszeć prośbę o ubranie czapki oraz przypomnienie o piciu dużej ilości wody. Ratownicy z Gniazda Wielkopolskiego oraz Zachodniopomorskiego zapytani o to, co uczestnicy mogliby zrobić, żeby ułatwić im codzienną służbę niemal jednogłośnie odpowiedzieli, że dbanie o siebie jest najlepszym rozwiązaniem.   

Służba ta nie jest łatwym zadaniem, odpowiedzialność, jaka spoczywa na ich barkach jest duża. Mimo tego nie rezygnują z wypełniania swojej służby i dbają o to, by każdy uczestnik Zlotu czuł się bezpiecznie.  

Autor: Anna Chromińska 13.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich