20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Harcerze u bram

Poznawać bratnie chorągwie i ich krainy możemy cały czas, nie tylko w Dzień Regionów. Wszystko zaczyna się od przejścia przez bramę gniazda, która sama dużo mówi o odwiedzanych.

W rycerskich klimatach. Chorągiew Mazowiecka

Brama tego gniazda nawiązuje do gotyckich zamków, którymi może pochwalić się Mazowsze. Ponad krenelażami (zęby na samej górze murów) powiewają flagi Chorągwi, natomiast herb wojewódzki wraz z logo Chorągwi zdobi ściany dwóch wieżyc; herby najważniejszych miast regionu wiszą kolejno na płocie u bramy z jednej strony, a z drugiej plansze ze znakami ważniejszych instytucji kulturalnych i większych (bądź największych) korporacji przemysłowych.

 

fot. Arkadiusz Wydro

 

W centrum kraju. Chorągiew Stołeczna

Stolica postawiła na nowoczesność – postanowiła pokazać się przez Stadion Narodowy z trybunami wewnątrz, parasolowy sufit z ul. Francuskiej oraz neony na wzór Muzeum Neonów. Oprócz tego przeniosła napis z Mostu Gdańskiego: Miło Cię widzieć.

fot. Arkadiusz Wydro

Historia z Krainy Jezior. Chorągiew Warmińsko -Mazurska

Chorągiew Warmińsko-Mazurska z kolei połączyła tradycję z dniem dzisiejszym – brama ich gniazda składa się z dwóch wieżyc na kształt słynnych nagich mieczy przekazanych przez Krzyżaków Jagielle tuż przed bitwą pod Grunwaldem, a także z dwóch kamiennych posągów przedstawiających, słynne w tym regionie, baby pruskie, w letniej odsłonie – zawodniczek piłki plażowej.

Brama gniazda Białostockiej jest najwyższa na całym Zlocie/ fot. Arkadiusz Wydro
Wejście do gniazda Chorągwi Śląskiej naśladuje szyby kopalni węgla./ fot. Arkadiusz Wydro

Jednak bramy to tylko wizytówki. Jeśli chcesz poznać chorągiew, zrób krok, przejdź przez próg i porozmawiaj z harcerkami i harcerzami – naprawdę warto!

Autor: Mateusz Ignaczewski 6.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich