20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Etapy życia produktów – uczestnicy o zajęciach w ramach Modułu Rozwój.

Dziś uczestnicy biorący udział w Module Rozwój mieli okazję dowiedzieć się dużo o zrównoważonym rozwoju, a także ekologii. Harcerze starsi oraz wędrownicy wzięli udział w grze, podczas której poznali cykl życia produktu.

fot. Sebastian Strachowski / ZHP

“Braliśmy udział w grze, podczas której realizowaliśmy zadania, które dostarczyły nam bardzo dużo wiedzy nt. ekologii.” – Dominika z Chorągwi Białostockiej

“Chodziliśmy do różnych namiotów, gdzie wisiały kartki z zadaniami, a pod skrzynkami były dodatkowe informacje.” – Emilia z Chorągwi Dolnośląskiej

“Dzięki temu, że było to w formie gry i wykonywaliśmy zadania z pewnością będzie nam łatwiej zapamiętać te informacje.” – Aleksandra z Białorusi. 

Jak mówi Dominika – “Było bardzo dużo ciekawych wiadomości i zaczerpnęliśmy kilka ciekawostek, które zastosujemy u nas w gnieździe oraz również w domu. Ta gra trochę otworzyła nam oczy.” 

Uczestnicy dzięki zajęciom dowiedzieli się wielu nowych rzeczy. 

“Ja w szczególności zapamiętałam ile kosztuje wyprodukowanie koszulki.” – Emilia z Chorągwi Dolnośląskiej 

“Mi szczególnie zapadła w pamięci długość rozkładania się poszczególnych substancji.” – Ola z Chorągwi Dolnośląskiej

Jak mówi Julia z Chorągwi Białostockiej – “Było dużo ciekawostek, o których nie wiedzieliśmy. Na przykład o produkcji bananów w Ugandzie, bawełny, iPhone’ów, czy ogólnie wykorzystaniu ludzi do pracy. O tym, że sprzęty są zaprogramowane po to, żeby niszczyły się po jakimś czasie.” 

“Pewne rzeczy też były dla nas oczywiste, jak chociażby to, w jaki sposób promuje się dany produkt. Ale nie wszyscy wiedzieli jak się czyści prześcieradło. Wykorzystanie octu, soli, sody – takich produktów naturalnych. Wyczyściliśmy kawałek prześcieradła.” – Anna z Chorągwi Białostockiej

“Dowiedzieliśmy się o organizacji Fair Trade, która zapewnia godne warunki pracy, np. rolnikom, żeby dostawali godne wynagrodzenie.” – Helena z Chorągwi Dolnośląskiej. 

“Zajęcia umożliwiły nam dowiedzenie się nowych rzeczy i trochę zmianę myślenia. Będziemy już inaczej postrzegać pewne rzeczy.” – Renata z Białorusi. 

W myśl powiedzenia: myśl globalnie, działaj lokalnie, harcerki i harcerze biorący udział w tych zajęciach mogą wprowadzić pewne zmiany w swoim życiu, by nam wszystkim żyło się lepiej. 

“Teraz mogę wdrożyć w swoim życiu zasadę 4R – refleksja, ogranicz (reduce), użyj ponownie (reuse), odzyskaj (recycle).”  Dominika

“Po tych zajęciach na pewno będę podnosić papierki, które widzę na ziemi. Nie będę przechodzić obok nich obojętnie.” – Emilia 

Jak mówi druh Oskar  “Nie będę już kupować produktów zawierających olej palmowy, gdyż do jego pozyskania karczowane są lasy.” 

Uczestnicy wyszli z zajęć zadowoleni i zainspirowani do wprowadzenia drobnych zmian w ich myśleniu i postępowaniu. 

Autor: Hubert Jezierski 13.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich