20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Czy piszemy jeszcze listy? – Poczta Harcerska

Wiedzieliście, że istnieje poczta… harcerska? W miasteczku zlotowym działa w dwóch obszarach. Dostarcza harcerzom materiałów do korespondencji i umożliwia wysyłanie ich do bliskich. Posiada swoje stoisko na rynku zlotowym, na którym można nabyć okolicznościowe kartki pocztowe, stemple i znaczki oraz koperty.  

Harcerze listy piszą  

Na terenie miasteczka zlotowego znajduje się pięć skrzynek pocztowych, umiejscowionych przy głównych skrzyżowaniach. Można tam wrzucać listy i kartki. Opróżniane są dwa razy dziennie. Jeżeli ktoś chce wysłać większą przesyłkę, należy udać się bezpośrednio na stoisko. Poczta harcerska na Zlocie współpracuje z Urzędem Pocztowym Sobieszewo, dostarcza również przesyłki kurierskie. Pośrednictwo poczty polega na szukaniu adresata i przekazywaniu przesyłki do odbiorcy. W tym pomaga również Biuro Zlotu. Przesyłki sortowane są na krajowe i zagraniczne, a następnie opatrywane specjalnymi stemplami poczty harcerskiej. 

Pocztówka ze Zlotu 

Na terenie Zlotu funkcjonują trzy poczty. Poczta Szczecin II, poczta nr 160 Warszawa – Żoliborz mieszcząca się przy Muzeum Harcerstwa oraz Poczta Chrzanów Dolny. Poczta harcerska przy Muzeum ma w ofercie koperty i znaczki związane z historią Polski i ze Zlotem. Cieszy się dużą popularnością. W swojej ofercie posiada również okolicznościowe znaczki zlotowe. Na chwile obecną wypuszczono już czwarty wzór.  

„Cieszymy się, że na Zlocie wśród harcerzy propagujemy starą modę pisania listów i kartek z życzeniami do rodzin, pozdrowień i podziękowań do przyjaciół harcerzy. To jest piękne”- powiedział druh Sławomir Rotap – naczelnik Poczty Harcerskiej nr 160 Warszawa – Żoliborz

Typowa Poczta Harcerska  

Typowa poczta to grono osób zainteresowanych pracą graficzną i wydawniczą. Opracowują kartki, projektują znaczki Poczty Harcerskiej oraz stemple okolicznościowe. Jest to specjalność wyjątkowa i znacznie różniąca się od innych.  

„To jest chyba jedyna specjalność, która jest tak inna i dziwna, ponieważ nie stawia wymagań tak, jak ratownictwo czy inne specjalności harcerskie. Nie jest taka widowiskowa, ale z drugiej strony jest najbardziej związana z harcerstwem właśnie przez to dokumentowanie jego historii.”-  opowiada hm. Adrian Łaskarzewski- Poczta Harcerska Szczecin II  

Szczecin II  

Poczta harcerska Szczecin II obecnie jest zarejestrowana jako krąg instruktorski, którego członkowie pełnią różne funkcje w komendach swoich hufców i chorągwi. W działalność poczty włączają się również sympatycy spoza organizacji. Oprócz działalności wydawniczej, poczta Szczecin II prowadzi działalność instruktorską. Jej działalność wydawnicza prowadzona jest przez osoby, które zajmują się tym zawodowo, w życiu prywatnym, ale także przez harcerzy, niezwiązanych z zawodem. Dlatego wydawany materiał jest rzetelny i przygotowany z niezwykłą starannością.  

Technologia, która obecnie rozwija się bardzo szybko, sprawiła, że tradycja pisania listów i wysyłania kartek zanika w zatrważającym tempie. Dlatego działalność poczt na Zlocie jest bardzo szanowana. Poza Zlotem jest równie ważna, ponieważ tworzy kolejne karty historii w ZHP.  

Autor: Anna Chromińska 13.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich