20.10.2019
EN
Gdańsk 2018

Ceremonia Zakończenia Zlotu

Uczestnicy Zlotu wraz z Kadrą po raz ostatni spotkali się razem pod dużą sceną, żeby uroczyście zakończyć największe od 3 dekad wydarzenie w historii ZHP.  

Dzisiaj ostatni raz na Zlocie, ale na pewno nie ostatni raz w swoim harcerskim życiu, harcerze i harcerski odśpiewali hymn ZHP. Ceremonia Zamknięcia Zlotu rozpoczęła się od sygnału ZHP. Po sygnale nastąpił meldunek przez komendantów gniazd. Następnie prowadzący zameldował zlot druhnie Naczelniczce ZHP.  

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu ZHP i powitaniu gości przez komendanta zlotu, uczestnicy wysłuchali specjalnego rozkazu Naczelniczki ZHP, a komendanci gniazd otrzymali pamiątkowe węgle z Watry Stulecia. Uroczystą część apelu zakończyła defilada, w której reprezentacje gniazd odprowadziły swoje sztandary.  

Uroczyste zakończenie Zlotu przeniosło się na dużą scenę, gdzie wystąpił zespół Grupa Muzycznego Wsparcia. Oprawa muzyczna przeplatana była prezentacją materiałów wideo przedstawiających podsumowanie i życie zlotu od kulis. Komendant zlotu zaprosił na scenę członków komendy i koordynatorów służb. Podziękował im za wspólną pracę w organizacji tak wielkiego wydarzenia. Na scenę zaproszeni zostali również przedstawiciele mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, na których ręce Komendant także złożył podziękowania. Po wystąpieniu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i oddaniu kluczy do bram miasta na jego ręce nastąpiła ceremonia zagaszenia Watry Stulecia. Towarzyszyło temu odśpiewanie piosenki „Ogniska już dogada blask”. Oficjalna część ceremonii zakończyła się opuszczeniem flagi Polski na arenie.  

Ostatnią częścią zakończenia Zlotu był występ zespołu Stage Fever, przy muzyce którego harcerze i harcerki po raz ostatni mogli bawić się pod dużą sceną naszego wydarzenia. Zakończenie występu uświetnił pokaz laserów.  

Autor: Anna Chromińska 16.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich