12.12.2018
EN
Gdańsk 2018

3…2…1… Dojrzewanie! – Harcerze Starsi na Zlocie

Harcerze Starsi nieustannie poszukują. Poszukują autorytetów, drogi życiowej, wartości, siebie. Na tym opiera się system pracy w ich pionie starszoharcerskim. Dzisiaj na Zlocie mieli okazję odkrywać cywilizacje, ich różnorodne kultury, ale także siebie w społeczeństwie.

3… 2… 1… dojrzewanie  

W ciele, jak i w umyśle trzynastolatków zmienia się niemal wszystko. Dzieci dojrzewają, zmienia się ich wygląd i zmienia się ich sposób patrzenia na świat. Często jest to powodem licznych problemów; powstaniem kompleksów i niepewności, czy aby na pewno wszystko z nimi w porządku. Dlatego tak istotne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na to, co się z nimi dzieje i wspólnie z nimi stawić czoła rozterkom, jakie tworzą się w ich głowach.  

Wypełnienie misji  

W metodyce starszoharcerskiej wychowanie opiera się na poszukiwaniu. Młodzi ludzie poszukują swojego miejsca w grupie oraz autorytetu, który wskaże im drogę. Dlatego tak ważne jest, aby drużynowy pomógł im w obraniu właściwego kierunku, którym harcerz lub harcerka powinni podążać.

Uczy i wychowuje  

Uczestnicy, wkraczający w wiek nastoletni, wyruszyli dzisiaj w poszukiwaniu nowych kultur i krajów. Poruszali także tematy społeczne i problemy obecne w życiu  każdego nastolatka. Na jednym z bloków zajęciowych harcerze i harcerki uczyli się jak rozpoznać fałszywą informację od prawdziwej, która pojawia się w świecie mediów. Zajęcia pomogły im w nabyciu umiejętności weryfikowania wiadomości, krążących wśród internetowej społeczności. Na kolejnych zajęciach mogli potrenować natomiast stawianie granic, tak, by ocalić swoją strefę komfortu.   

Przygotowania do dorosłości

Moduł programowy Cywilizacja  zaproponował rozwój uczestników w różnych sferach. W swoim programie umieścili blok, na którym można było znaleźć chwilę dla siebie, złapać oddech i równowagę, tak, aby ciało i umysł mogły odetchnąć od codziennego zgiełku. W namiocie obok, prowadzący zdradzał tajniki przedsiębiorczości, które mogą zostać wykorzystane w przyszłym, dorosłym życiu. Uczestnicy uczyli się również rozważnie podejmować decyzje, które mogą wpłynąć na ich losy w dalszym życiu.  

Spacer między kulturami  

Każdy młody człowiek powinien posiąść wiedzę o świecie, który go otacza. Uczestnicy Zlotu zyskali wiedzę o Indonezji, przemierzali mongolskie stepy oraz podziwiali kolorowe Indie. Ciekawą propozycją były również zajęcia związane ze światem sztuki, na których można było spróbować swoich sił w teatrze ognia. Zainteresowani tworzyli także odlewy swojej twarzy.

Harcerze Starsi zapytani o to, czego nauczyło ich ZHP, odpowiadali, że jest to przede wszystkim umiejętność pracy nad sobą i współpracy z ludźmi. Harcerstwo nauczyło ich również szacunku do innych i wspierania ich w potrzebie. Dało im szanse na poznanie wielu ludzi, a także pozwoliło zrozumieć jak piękny jest nasz kraj i docenić miejsce, w którym żyjemy. Harcerstwo uświadomiło im, że trzeba wykorzystywać życie w pełni i dbać o siebie każdego dnia. Przekazało najważniejsze wartości takie jak braterstwo, przyjaźń, patriotyzm.  

Autor: Anna Chromińska 9.08.2018

Aktualności

16.08.2018 Przyszłość zaczęła się dziś

16.08.2018 Patrz szerzej! Zmieniaj świat!

16.08.2018 Przy innym ogniu w inną noc…

16.08.2018 Zacznij zmieniać świat od dziś! 

16.08.2018 Komunikat Komendy Zlotu dotyczący uszkodzenia jachtów w marinie na Martwej Wiśle

16.08.2018 Wizyta Naczelnego Skauta na ziemiach polskich